Zadzwoń do nas: 729 919 919 - pomożemy i doradzimy z wyborem alkoholu!
Napisz do nas: info@alkonawesele.pl - najszybsza wycena!

Czym różni się Szampan od Wina Musującego?

Szampan kojarzy nam się przede wszystkim z sylwestrową zabawą, ale również z  najważniejszymi wydarzeniami w naszym życiu. Urodziny Mamy, imieniny Wujka Stefka, wesele Halinki, przyjęcie zaręczynowe Krysi. Czym byłyby te uroczystości bez przysłowiowej lampki szampana? Naprawdę ciężko jest to sobie wyobrazić. Ale czy to na pewno lampka szampana? Czy może też wina musującego? Często te dwa trunki są przez nas mylone. W jaki sposób odróżnić prawdziwego szampana od wina musującego?.

1. Pochodzenie

Podstawowy błąd jaki popełniają Polacy to nazywanie każdego wina z bąbelkami szampanem. Nazwę tę można stosować tylko i wyłącznie do win produkowanych w Szampanii – regionie Francji słynącej z tych właśnie win. Mało tego, aby trunek nazwać szampanem nie wystarczy, że wyprodukowany został w tej krainie geograficznej i posiadał bąbelki.

Musi być sporządzony według ściśle określonych i surowo przestrzeganych zasad. Może być wyprodukowany tylko i wyłącznie z trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Zbiory odbywają się pod koniec września lub na początku października. W pierwszym etapie przeprowadzany jest proces tłoczenia.

Tutaj ciekawostka: w zależności od tego, ile razy winogrona były tłoczone, otrzymujemy konkretny rodzaj szampana. Z pierwszego tłoczenia powstają najbardziej wykwintne, a zarazem najwspanialsze i najlepsze w smaku trunki. Z drugiego natomiast produkowane są szampany bez określonego rocznika. Warto zapamiętać, że dopuszcza się jedynie dwa tłoczenia.

Poznaj nasze produkty:

2. Rodzaj bąbelków

Prawdziwy szampan to prawdziwe bąbelki, bez żadnych substytutów. Nie ma mowy o nasycaniu dwutlenkiem węgla czy też poprawianiu cukrem albo jakąkolwiek chemią! To żelazna zasada, o której należy pamiętać. W oryginalnym szampanie dwutlenek węgla powstaje na skutek całkowicie naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach i podwójnej fermentacji.  To właśnie dzięki temu ma swój niepowtarzalny smak i właściwości aromatyczne.

Moet
3. Cena

Szampan to istny synonim luksusu. Prawdziwy, jedyny i niepowtarzalny może kosztować naprawdę sporo. Jest to zrozumiałe, bo oryginalny szampan jest dobrem naprawdę ekskluzywnym. Proces produkcji, receptura, smak, te wszystkie czynniki wpływają na wyjątkowość tego trunku. Cechuje go także najwyższa jakość, która ma swoją cenę. Organizując przyjęcie warto jednak pokusić się o zainwestowanie w parę butelek tego szlachetnego trunku. Dzięki jego obecność każde przyjęcie stanie się absolutnie wyjątkowe.

4. Wina Musujące

Oczywiście doskonałe wina musujące produkowane są na całym świecie. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych to oczywiście doskonałe włoskie białe wino Prosecco. Trunek ten występuje w odmianie wytrawnej i półwytrawnej, znacznie rzadziej – półsłodkiej. Często jest wykorzystywany do przygotowania wyśmienitych drinków takich jak Aperol Spritz czy Mimoza. Warto przypomnieć, że

szampana powinno się serwować przed winami, po nich lub zamiast nich, ale nigdy między nimi.

Musimy także pamiętać o tym, że szampan czy wino musujące powinny być podawane bardzo mocno schłodzone. Można go podać do wielu potraw i co najważniejsze – można go pić zawsze, o dziwo nawet rano. Oczywiście pod warunkiem, że mówimy o prawdziwym szampanie, a nie o winie musującym Sowietskoje Igrystoje.

Sprawdź naszą ofertę i wybierz idealne trunki dla siebie i swoich gości! 

Call Now Button